Європейське проектування для української промисловості
Проектування об’єктів промислового та аграрного призначення – виклик для найкращих. Адже в таких будівлях слід враховувати безліч нюансів і деталей, ретельно продумуючи кожен етап реалізації проекту. Та Інститут проектування Комфортбуд завжди охоче брався за серйозні виклики, завдяки яким тепер у своєму портфоліо має справді грандіозні промислові об’єкти.
Один з таких, склад безтарного зберігання цукру силосного типу, зведений у 2013 році для ТзОВ «Радехівський цукор». Ця будівля місткістю 50 тисяч тонн є бетонним свідченням того,
що Україна має хороших спеціалістів, які готові втілювати навіть найскладніші задуми представників бізнесу. Важливо, що у будівництві силосу в Радехові спеціалісти компанії ІП Комфортбуд використали європейський досвід – об’єкт проектували в кооперації з польською фірмою «CHEMADEXPROJEKT», яка розробляла технологічну частину і автоматику процесу. Все інше – від створення розрахункових моделей до закладання куполу з металевих конструкцій, підпадало під відповідальність фахівців ІП Комфортбуд. І в цьому, і в більш ніж півтисячі проектів, реалізованих за 10 років спеціалістами компанії, все починалося з врахування потреб замовника.
«Отримавши від замовника інформацію про те, скільки тонн цукру хочуть зберігати у силосі, ми розробляємо технологію, вибираємо оптимальний діаметр та висоту куполу, розраховуємо навантаження на стінки і перекриття, – розповідає Керівник конструкторської групи Сергій Бекерський – Існують жорсткі вимоги до осідання і перекосів споруди, тому з конструктивної точки зору наше завдання забезпечити рівномірні осадки фундаментів, щоб вона залишалася стійкою протягом всього терміну експлуатації, який за нормативними вимогами складає 60 років».
Особливі зусилля розробників проекту спрямовані на забезпечення міцності майбутньої конструкції – адже під час експлуатації силос піддається впливу не лише зовнішніх, а й внутрішніх факторів. Зокрема, тиску цукру на стіни споруди, який треба враховувати вже на етапі проектування.
«Такі конструкції допускають нерівномірну деформацію споруди не більше, ніж півтора сантиметри. Враховуючи висоту споруди до 60 метрів та товщину залізобетонних стін лише 320 міліметрів, ми проектуємо конструкції, розраховані на великі вертикальні і горизонтальні зусилля – говорить Головний інженер проекту Микола Хршановський, – тому крім класичної арматури використовуємо кругову натяжку канатів попереднього напруження, які сприймають горизонтальні зусилля. Для цього в монолітних бетонних стінах закладаються каналоутворюючі трубки, всередині яких і натягуються канати, після чого трубки заповнюють цементним розчином. Така технологія забезпечує стійкість споруди і дозволяє стінам витримувати високий тиск цукру. Для забезпечення швидкого будівництва силосів використовується система ковзкої опалубки, що дозволяє зводити стіни силосу на висоту по 2 метри в добу».
Окремої уваги заслуговує і купол силоса, каркас якого складається з сегментно розташованих балок квадратного перерізу, які шарнірно в 40 точках опираються на залізобетонну обв’язочну балку (вінець) завершення стін силосу. Така конструкція передбачає, окрім сприйняття навантажень технологічних, атмосферних і від власної ваги, можливість підйому конструкції в цілому на проектну відмітку.
Та стійкість будівлі – далеко не єдиний критерій, якому мають відповідати споруди такого типу. Вже на етапі проектування складу безтарного зберігання цукру важливо врахувати його майбутню функціональність. Спеціалісти Інституту проектування Комфортбуд подбали про створення системи транспортерів, яка забезпечує автоматизоване відвантаження цукру у вагони чи вантажні автомобілі. А також – створили всі необхідні умови для якісного зберігання цукру – мережа електрокабелів підтримує постійну температуру 20 градусів за Цельсієм, а система вентиляції та подачі теплого повітря використовується для того, аби вологість не перевищувала 50 відсотків. Ці показники за 4 роки експлуатації складу у Радехові і тепер підтримуються на належному рівні.
«Цукор у силосі зберігається згідно всіх вимог якості та безпеки харчових продуктів, – розповідає про роботу складу Віталій Віслобоков, інженер з розвитку ТзОВ «Радехівський цукор» – Належне кондиціонування забезпечується подачею фільтрованого осушеного повітря як з дна силосу, так і зверху. Цей процес висушує цукор, позбавляє його зайвої вологи, запобігає грудкуванню. Потім цукор ще раз піднімається вверх та просіюється за допомогою автоматичних магнітів. Тож завдяки належним умовам зберігання у складі, спроектованому за європейськими стандартами, наші кінцеві споживачі отримують якісний продукт».
Перший склад безтарного зберігання цукру силосного типу пройшов випробування часом та навантаженнями, тож не дивно, що компанію Комфортбуд обрали для втілення ще одного такого проекту місткістю 35 тисяч тонн – цього разу у Староконстянтинові Хмельницької області. Тут компанія ІП Комфортбуд також використовує найновіші методики проектування, що гарантують стійкість і надійність конструкції на десятиліття.
Досвід проектування промислових споруд, відповідальне дотримання всіх термінів, контроль над кожним етапом – від перших креслень до кінцевої стадії будівництва є надзвичайно важливими критеріями для сучасного бізнесу. Тож не дивно, що мотивуючись ними, представники аграрного та промислового сектору все частіше обирають ІП Комфортбуд для реалізації своїх проектів. А спеціалісти компанії пишаються тим, що допомагають розвивати виробничі потужності в Україні, пропонуючи своїм партнерам послуги європейського рівня та гарантуючи безсумнівну якість споруд промислового призначення.