Відновлюючи архітектурну спадщину разом: історія співпраці НБУ та Комфортбуд у проектах реставрації банківських споруд

Сім років співробітництва у трьох містах України. Унікальні проекти реставрації, які зберігають архітектурні традиції. Сучасні рішення, що відповідають високим вимогам на державному рівні. Це все — про плідну співпрацю Національного Банку України та Інституту проектування Комфортбуд.

Починалося все у 2010-му році, коли на замовлення держструктури спеціалісти компанії розробили концепцію санаторного комплексу «Прикарпаття» в Яремче, яка передбачала забудову ділянки площею 2,7 га. І хоча цей проект поки що не реалізований, саме він став запорукою подальшої співпраці з НБУ, наочно продемонструвавши можливості Комфортбуду у проектуванні з нуля, з чітким дотриманням визначених замовником термінів та умов. Це було тим визначальним критерієм, який ліг в основу ділових стосунків, що тривають і донині, втілюючись у цікавих проектах реконструкції та реставрації банківських споруд.

Комфортбуд-НБУ-2-1

Концепція санаторного комплексу «Прикарпаття» в Яремче

А їх чимало, адже головний банк країни, це структура, яка має власну історію, традиції і будівлі, зведені ще у минулих століттях. Відновити їх зі збереженням архітектукрної цінності – справа не з легких. Ті, хто працює на ринку проектування і будівництва, знають: створювати нові об’єкти набагато простіше, ніж відновлювати старі. Реставрація – надзвичайно складний і трудомісткий процес, що вигамає значного ресурсу часу та зусиль, ретельного вивчення історії будівлі та пильної уваги до деталей. Та фахівці Комфортбуд ні на мить не сумнівалися у тому, що успішно впораються навіть з такими складними завданнями. І вже перший проект реставрації Головного корпусу Управління НБУ у Львівській області довів, що вибір підрядника був безпомилковим. 

Комфортбуд-НБУ-2-2

Далі – більше! Якщо попереднє замовлення вимагало тільки вузькоспеціалізованих рішень, то наступне – реставрація Навчального корпусу №1 Львівського інституту банківської справи на проспекті Шевченка вже включало капітальний ремонт, який також був зроблений з дотриманням всіх вимог замовника. Досвід, швидкість і висока професійність стали тим фундаментом, на якому зростала подальша спільна робота. Все частіше Інститут проектування Комфортбуд перемагав у тендерах, ставши, по суті одним з постійних підрядників Національного Банку України у сфері проектування, реконструкції та будівництва.

З часом росла і складність завдань – спеціалістам компанії довелося братися за відновлення будівель, що входили до архітектурної спадщини міста. Серед них — проект реставрації фасаду будівлі гуртожитку №1 Львівського інституту банківської справи Університету банківської справи НБУ. Ця споруда на вулиці Коперника, зведена на початку 20-го століття у стилі флорентійського неоренесансу, є пам’яткою архітектури місцевого значення. Тому так важливо було зберегти її унікальні риси, відновити втрачені елементи, захистити від подальших впливів часу.

Комфортбуд-НБУ-2-3 Комфортбуд-НБУ-2-4

Щоб досягнути цих цілей,  спеціалісти ІПКБ розбили роботу на кілька етапів – перший включав фотофіксацію фасаду та формування реставраційного завдання. На другому складався робочий проект, який був затверджений державною експертизою. Далі – відбувалися архітектурні заміри, зондажі і хіміко-технологічні обстеження із залученням спеціалістів одного з Львівських вузів. І аж потім, з врахуванням всіх отриманих даних, було проведено реставрацію фасаду.

Комфортбуд-НБУ-2-5

 «У процесі реставрації згідно з проектом були виконані: розчистка русту та архітектурних деталей від нашарувань бруду, знесолення ділянок фасаду, укріплення відшарованих ділянок тиньку, ремонт та реставрація балконів, автентичних кам’яних і металевих деталей фасаду, — розповідає Головний інженер проектів Ярослав Угрин — Також ми провели гідроізоляцію та облицювання балконних плит, опорядження фасаду та відновили втрачені архітектурні деталі».

Завдяки такому скрупульозному підходу вдалося втілити все заплановане – відновлена буквально по сантиметру споруда на Коперника набула пишного вигляду, що цілком відповідає її ренесансному силуету.

Та чи так легко реставрувати усі споруди? Адже на архітектурній карті України – не тільки  красиві будинки епохи Відродження чи вишуканого модерну, а й будівлі з промисловою архітектурою, яка не завжди виглядає так естетично. Та, як показав досвід, якщо за справу беруться спеціалісти – їм під силу відновити практично будь-який об’єкт у місті, якщо «вловити» задум архітектора та переосмислити його відповідно до нових завдань.

У проекті реставрації споруди колишнього заводу «Арсенал» фахівцям Інституту проектування вдалося досягнути цих цілей. Збудований у 90-тих роках, як виробничо-адміністративний корпус, будинок володів чітко вираженою промисловою архітектурою. Після того, як він перейшов у власність Національного банку України, тут було вирішено створити Архів для зберігання паперових і електронних матеріалів, де б зберігалося близько 3-х мільйонів архівних справ.  А це означало, що споруда мала пройти не лише через етап зовнішньої реставрації – вона мала змінитися і зсередини, пристосувавшись до нових експлуатаційних вимог.

Комфортбуд-НБУ-2-7

Роботи було багато, робота була важлива і складна – тож НБУ вже традиційно довірив її перевіреним фахівцям. Компанія Комфортбуд виправдала довіру, оперативно зібравши вихідні дані для Проекту  Реконструкції із забезпеченням сучасних нормативних вимог щодо архівного зберігання, умов роботи обслуговуючого персоналу, енергоефективності і енергоощадності.

Комфортбуд-НБУ-2-6 «Інститутом проектування «Комфортбуд» були проведені обмірні креслення в повному обсязі, розроблені передпроектні пропозиції: плани, розрізи, візуалізовані фасади, пропозиції з інженерного забезпечення, умов безпечної експлуатації будинку, — говорить головний інженер проектів Микола ХршановськийВсі пропозиції погоджені з Замовником і є основою для подальшої розробки проектної документації. Нами вже зроблено містобудівний розрахунок та отримані містобудівні умови і обмеження, технічні умови, складено і погоджено з Замовником Завдання на проектування, оформлені завдання на виконання інженерно-вишукувальних робіт, розроблені кошториси на проектно-вишукувальні роботи  і визначена орієнтовна вартість реконструкції».

Повний обсяг обмірних креслень, розробка передпроектних планів та візуалізацій, проведення містобудівного розрахунку та  отримання містобудівних умов і обмежень, розробка кошторисів на проектно-вишукувальні роботи і визначення орієнтовної вартості реконструкції – ось лише деякі етапи цього масштабного проекту. Кожен з них погоджувався із замовником, і на кожному враховувались функціональні можливості майбутнього архіву. Умови безпечної, енергоощадної та ефективної експлуатації будинку поряд з його зовнішньою реконструкцією дозволили створити проект реконструкції, який не лише відповідатиме новому призначенню, а й гармоніюватиме з навколишнім пейзажем.

Комфортбуд-НБУ-2-8

Та справжньою мрією для реставраторів Комфортбуд  стала будівля в серці столиці – тут можна було на повну використати всі знання і досвід, здобуті на попередніх етапах роботи. Один з найсвіжіших проектів, у якому зараз співпрацюють Комфортбуд та НБУ – відновлення і перепрофілювання колишнього Лікувально-оздоровчого комплексу Національного банку України, що знаходиться на Інститутській, 9. В історії будинку такі зміни відбуваються не вперше – збудований у 1905 році, як флігель для службових квартир банківських працівників, в 1997 році він був перекваліфікований на лікувально-оздоровчий комплекс. Тепер же – знову має стати адміністративною спорудою. Відновлення споруди, що є архітектурною перлиною на одній з центральних вулиць Києва було надзвичайно відповідальним завданням, але це не стало перешкодою для творчого переосмислення – команда Інституту проектування подбала і про те, щоб зберегти історичні особливості, і про те, щоб пристосувати споруду до нових вимог.

Комфортбуд-НБУ-2-9

«Одним з поточних завдань є Реставрація будівлі лікувально-оздоровчого комплексу Національного банку України під адміністративну будівлю, – зазначає Андрій Матвієнко, Головний спеціаліст Департаменту забезпечення діяльності Національного банку УкраїниДо виконання  попередніх робіт було залучено Товариство з обмеженою відповідальністю «Інститут проектування «КОМФОРТБУД», завдання якого: змінити функціональність споруди,  привести приміщення будівлі та інженерних систем у відповідність до сучасних технічних вимог та забезпечити збереження пам’ятки архітектури у належному стані».

Комфортбуд-НБУ-2-11

Як це зазвичай буває, результат реставрації має бути і естетичним, і практичним. Адже тут працюватимуть люди, тож одне з пріоритетних завдань – створити для них справді комфортні умови роботи. І перші кроки на шляху до відновлення і зміни цільового призначення будівлі на Інститутській вже зроблено.

Комфортбуд-НБУ-2-6  «Нашою організацією були проведені дослідження, розроблено реставраційне завдання, передпроектні пропозиції з планами приміщень нового призначення, Завдання на проектування та містобудівний розрахунок, – розповідає про хід робіт Головний інженер проектів Микола ХршановськийЗ урахуванням того, що будинок є пам’яткою архітектури ми підійшли до пропозицій щодо реставрації з мінімальним втручанням в історичний фасад, навіть, навпаки, пропонуємо повернути йому первинний вигляд, а саме застосувати вікна з історичним малюнком».

Комфортбуд-НБУ-2-12

Скрупульозність – понад усе. Національний Банк України майже в 10-ти спільних проектах міг переконатися у тому, що Комфортбуд ставиться до проектів реставрації будівлі буквально «під мікроскопом». Розуміючи важливість та репрезентативність таких проектів, враховуючи неабияку вагу державних замовлень, компанія ще раз підтвердила репутацію відповідального, високопрофесійного партнера, якому можна довірити складні і неординарні завдання. Тож можна бути впевненим у тому, що за першим майже десятком проектів НБУ і Комфортбуд буде і наступний. Адже коли співпраця перевірена роками та підтверджена успішними рішеннями – лишається впевнено рухатись вперед. А цікаві завдання на державному рівні – це один з кращих мотиваторів, що надихає на постійний розвиток, творчий пошук та нестандартну реалізацію сміливих ідей в проектуванні та реставрації.