Зелені будівельні матеріали

козловВіталій Козлов,

Головний архітектор

Інституту проектування «Комфортбуд»

Проблеми енергозбереження набувають особливої ​​уваги в зв’язку з ростом попиту на енергоресурси, перманентним підвищенням тарифів на теплову та електричну енергію, погіршенням екології. Використання сучасних енергоефективних матеріалів дозволяє створювати будівлі не тільки з низьким споживанням енергії, а й з різними показниками цінового діапазону, комфортабельності і екологічності, що є актуальним в рамках сучасної будівельної індустрії. Українські девелопери також починають використовувати «зелені» будівельні матеріали в зведені сучасних об’єктів.

   Цю актуальну, на сьогоднішній день, тему ми попросили прокоментувати нашого експерта – Віталія Козлова, головного архітектора «Інституту проектування « Комфортбуд».

  «Говорячи, сьогодні, про “зелені” будівельні матеріали, потрібно перш за все визначиться – що саме мається на увазі під цим поняттям? Багато виробників підганяють під цей термін всі матеріали виготовлені з природного, “екологічно чистої” сировини. Але в класичному розумінні “зелені” будматеріали – це матеріали, які виготовляються з відновлюваної природної (тобто органічного) сировини і, з “нульовими”, або мінімальними, викидами вуглекислого газу при їх виготовленні. Таким чином такий “екологічний” матеріал, як керамічна цегла, що виготовляється з природного (і умовно відновлюваної) глини не може вважатися “зеленим” матеріалом, так як при його випалюванні викидаються великі обсяги вуглекислого газу.

   Найпоширенішим і популярним “зеленим” будівельним матеріалом в світі, є, звичайно-ж – деревина. Спектр застосування цього матеріалу досить широкий. Але в Україні деревина використовується тільки при будівництві житлових індивідуальних і малоповерхових багатоквартирних будинків, а також невеликих комерційних об’єктів. Теж саме стосується і інших популярних “зелених” матеріалів – соломи і очерету (застосовуються при влаштуванні покрівель); утеплювачів з конопель, целюлози і бавовни. Останні цікаві ще й тим що, при їх виробництві використовується вторсировина (до 75%!).

2

   Обмежене застосування цих матеріалів в будівництві в Україні, пояснюється досить жорсткими вимогами по горючості і довговічності в масовому цивільному будівництві. Проблема органічних матеріалів, полягає в тому, що вони пожежонебезпечні, а значить для можливості застосування їх треба піддавати хімічній обробці, що, в свою чергу, нівелює їх екологічність. Тому для застосування “зеленого” матеріалу важлива сертифікація по пожежній безпеці. 

   Перераховані вище матеріали цілком можна виробляти в Україні, але тим не менше частка імпортних матеріалів досить висока (можна говорити про не менш 60-65% частки ринку). Це пояснюється вимогою до якості матеріалу, що не завжди може забезпечити вітчизняний виробник. Тому поширеним явищем є виробництво таких матеріалів зарубіжними виробниками з української сировини.

   Цікавим будматеріалом з “зеленого” спектру, на наш погляд, є поки ще не дуже поширений, але дуже перспективний “арболит” – конструкційні блоки з деревної тирси і цементу. Хоч застосування цементу в цьому матеріалі (до 25%), трохи знижує його екологічні (зелені) властивості, але істотно підвищує його пожежобезпечність, що в свою чергу відкриває широкі можливості його застосування в цивільному масовому будівництві і може створити серйозну конкуренцію таким популярним матеріалами в цьому сегменті як – піно і газоблоки.

1

   У будь-якому випадку, немає сумніву в тому, що майбутнє за екологічно чистими і поновлюваними будматеріалами. І в України як країни з найбільш багатими і перспективними органічними ресурсами, є всі можливості для виробництва таких матеріалів. Але ось впровадження і використання цих матеріалів в Україні гальмує нормативне законодавство. Тому для розширення ринку потрібен аудит і перегляд вітчизняних нормативів у цій сфері».

   Раніше Віталій вже коментував питання екологічності та енергоефективності в Україні для відомого видання житлової та комерційної нерухомості «Property Times». Подробиці доступні за посиланням.