Майбутнє з нанотехнологіями
Нині розробками інноваційних технічних рішень в енергозбереженні та напрямку екологічного раціоналізму займаються чимало науковців. Стає очевидним, що тенденції, які з’явилися в сучасному будівництві скоро вийдуть на новий рівень розвитку, і це примусить переосмислити традиційні уявлення про будівельні матеріали.
Каталізатором цього процесу буде новий науково-технічний напрям: нанотехнології. Прогнозують, що він стане чи не основною виробничою основою найближчого майбутнього. Використання даних технологій дозволить надавати звичайним будівельним матеріалам небачені раніше властивості, такі як: унікальна міцність, самоочищення, збільшений в сотні разів термін експлуатації тощо.
Багатообіцяючими виглядають і перспективи будівництва з приставкою «нано-». У найближчому майбутньому фундаменти споруд будуть оснащені системою саморегуляції і компенсації усадок ґрунтів. Несучі конструкції будівель зможуть автоматично виконувати моніторинг власного напружено-деформованого стану. Покрівлі та огороджувальні конструкції будуть акумулювати сонячну енергію та поглинати вуглекислий газ. А зовнішні та внутрішні покриття зможуть реагувати на психофізичний стан людей, миттєво підлаштовуючи або змінюючи свої характеристики. Саме ці технології і стануть основою такого поняття як розумний будинок нового покоління.
У прогресивних країнах вже близько 20% будівельних компаній використовують на своїх об’єктах різні матеріали, які створені за допомогою нанотехнологій.
Так наприклад, при будівництві National Centre for the Performing Arts, вчені з Китаю зімітували «ефект лотосу» за допомогою нанопокриття. Овальний купол – виконаний з титану та скла і завдяки цьому поєднанню покриття не піддається різного роду забрудненням. Експерти вважають, що фасадні фарби із застосуванням подібних технологій будуть користуватися неймовірним попитом на будівельному ринку.
А британський дизайнер Agustin Otegui, запропонував інноваційну технологію Nano Vent-Skin, яка здатна забезпечувати енергією як нові, так і функціонуючі будівлі. Суть цієї технології полягає в тому, що «оболонка» споруди складається з мікротурбін, які генерують енергію з вітру та сонячного світла. До того ж (що не менш важливо) – вона здатна поглинати вуглекислий газ. За задумом самого дизайнера з цього матеріалу будуть виготовлені панелі, які зможуть бути встановлені на всі типи будинків. На жаль, дана розробка поки не може бути застосована на практиці, проте, в недалекому майбутньому Nano Vent-Skin відкриє широкі перспективи у сфері енергозбереження та захисту навколишнього середовища.
На завершення кілька цікавих проектів від Zaha Hadid з використанням інноваційних нанотехнологій:
Sky SOHO (Шанхай)
Wangjing SOHO (Пекін)
Guangzhou Opera House (Гуанджоу)