Ріст ринку житлової нерухомості Києва
Ринок новобудов у столиці продовжує свій зріст. У III кварталі 2016 року продажі відкрились в 16 нових об’єктах, а в 7 житлових комплексах стартували в нових чергах, поповнивши ринок на 6 тисяч квартир. У порівнянні з аналогічним періодом 2015 року приріст нових пропозицій збільшився вдвічі. Станом на вересень 2016 рік активні продажі ведуться в 215 об’єктах, що на 8% більше, ніж у вересні минулого року.
Загальний обсяг пропозиції на первинному ринку житлової нерухомості перевищив 130 тис. квартир, з них 68% – на правому березі.
Серед лідерів за обсягом нових пропозицій в III кварталі 2016 року стали Солом’янський і Дарницький райони, на які припало 28% і 17% з нових проектів, які відкрили продажі в липні-вересні 2016 року. У структурі нових пропозицій кількість проектів економ і комфорт класів перевищує 82%. 75% нових пропозицій зосереджені на правому березі столиці. Правий берег традиційно користується популярністю у девелоперів та інвесторів. У 3 кварталі 2016 року продажі відкрилися на лівому березі в 4-х нових об’єктах, на правому – в 12-ти.
Поповнення ринку відбувалося як за рахунок великих проектів, у кілька черг, так і за рахунок невеликих об’єктів – девелопери намагаються освоювати ділянки, де максимально швидко можна починати будівельні роботи та відкривати продажі.
У структурі пропозицій нових проектів, які відкрили продажі влітку-восени 2016 року однокімнатні квартири і студіо займають 56%.
У нових проектах, які відкрили продаж в III кварталі 2016 року, девелопери змінили співвідношення 1-2-3-х кімнатних квартир на користь 2-х і 3-х кімнатних, відповідаючи на попит, на житло з підвищеною функціональністю.
Дана тенденція простежується як в плануваннях нових квартир – кухня-вітальня, так і в квартирах, які продовжують оптимізуватися.
Середня площа квартир несуттєво знизилася, в основному за рахунок бюджетних проектів, що пропонують квартири-студіо площею від 22-25 квадратних метрів. Ріст 3-кімнатних та багатокімнатних квартир також обумовлений максимізацією ефективності проектів, коли освоюються технічні поверхи будівель шляхом створення 2-х рівневих квартир.
Що стосується цін, то на ринку первинної житлової нерухомості протягом року ситуація була неоднозначною. Якщо в першій половині року та в середні липня ціни знижувалися практично у всіх сегментах, то вже з серпня тенденція змінилася – ціни виросли на 7-12% в житлі престиж та комфорт класу.
Однією з причин різкого зростання цін стали валютні коливання курсу гривні до іноземних валют, які спостерігалися в кінці серпня – початку вересня. Відповідно, проекти, де ціни номіновані в доларах, змінили гривневий еквівалент ціни. Другою причиною зростання середніх цін стало відкриття продажу в нових проектах з ціною вище середньої по ринку. І третьою причиною зростання цін стало традиційне сезонне пожвавлення ринку, під яке девелопери зазвичай планують невелике зростання цін.
Підбиваючи підсумки 9 місяців 2016 року зростання середніх цін зафіксовано в престижному житлі та комфорт класі. Середній приріст за цей період склав від 2 до 4,7%. Фактично ціни, після піврічного просідання, повернулися на рівень грудня 2015 року.
Що стосується проектів економ класу, то за підсумками 9 місяців, в середньому подешевшали на 8,5%, що пояснюється як триваючим ціновим демпінгом, так і виходом нових проектів на ринок з низькими цінами. Девелопери намагаються максимально здешевити загальний бюджет покупки як за рахунок зменшення площі квартир, так і за рахунок ціни.
Статтю підготовлено за матеріалами ABCnews