Еволюція ринку нерухомості або проекти останніх років
Директор «Інституту проектування «Комфортбуд»
Андрій Вишневський
про тенденції ринку нерухомості
з точки зору проектної компанії
Вже довший час спостерігаю за ринком нерухомості і бачу суттєві зміни за останні кілька років. Як людина, яка керує проектною компанією, можу сказати, що більшість змін позитивних. Для огляду ринку нерухомості проаналізував наш досвід в проектуванні протягом останніх 4-х років та хочу підкреслити найбільш явні тенденції.
В 2013 році більшу частину роботи займали об’єкти торгівлі – 38%. Це обумовлено тим, що нашим потужнім замовником є компанія «Сільпо», яка саме в той період активно розвивалась та розширювала свою мережу. Оскільки, вони вважаються серйозним гравцем на ринку рітейлу, можемо зробити висновок, що 2013 рік був загалом сприятливим для розвитку мережевих рітейлерів. Спортивні, освітні та оздоровчі будівлі посідають друге місце – 19%, а багатоповерхові та житлові об’єкти, займають лише 15%.
У 2014 році тенденція зростання об’єктів торгівлі продовжилась і почала складати вже 50% ринку. Цікаво, що попит на проектування житла продовжує зменшуватись та складає вже 8%, те саме й з об’єктами промислового призначення – 12%. Практично незмінним тримається 2 роки сектор офісних будівель, будівель спортивно-оздоровчих та освітніх споруд, які складають дуже малу величину.
2015-й рік охарактеризувався будівельним бумом в житловій нерухомості, частка проектів по житлу почала складати 50% і змістила об’єкти торгівлі з лідируючої позиції. Також почав набирати оберти сектор промислових та агро об’єктів.
В цьому році тенденції 2015 року зберігаються – житло займає основну частку ринку. Конкуренція сприяє розвитку та вдосконаленню архітектурних рішень. Зростає й кількість проектів рекреації різного формату: готелі, пансіонати та різноманітні відпочинкові комплекси. А сектор торгівлі стабільно продовжує падати та займає всього 13%.
Якщо залишити статистику і заглибитися в один з лідируючих секторів – житлову нерухомість, то ми можемо відзначити кілька стійких факторів. Наприклад, за останні 2 роки відбувся різкий перехід від будівництва просто будинків до спорудження багатофункціональних житлових комплексів з власною розвиненою інфраструктурою. У зв’язку з підвищеною конкурентністю, забудовник почав надавати більшого значення архітектурному вигляду будівель. Почали з’являтися цікаві рішення, будівлі зі своїм унікальним характером. Більше уваги звертається на потреби кінцевого покупця, планування квартир, інсоляцію, громадські простори, які з різних причин раніше ігнорувалися.
Не дивлячись на різкий зріст попиту на однокімнатні квартири, який спостерігався до останнього часу, в цьому році ситуація почала поступово змінюватись на користь 2-х, 3-х кімнатних. На нашу думку, це говорить про те, що споживач з категорії покупця-інвестора переорієнтовується в покупця-власника. Ця категорія покупців купує житло для себе, не для інвестицій чи для оренди. Відповідно і обирає розважливіше.
Отже, тенденції такі:
Можу відмітити наступні світові тенденції, які впливають на проектування:
Думаю, найближчим часом нам слід чекати наступних змін:
Сьогодні ми бачимо як змінюється ринок, свідомість забудовника та покупця в кращу сторону. Будемо сподіватись, що й надалі ми продовжимо спільний рух в світ якісних рішень, в світ майбутнього.
Андрій Вишневський
Директор ТзОВ Інститут проектування «Комфортбуд»