Вертикальні сади – мистецтво чи необхідність?
«Люди концентруються в мегаполісах, міста розростаються,
відбираючи у зелених насаджень звичну горизонтальну площу.
Зате скільки вільних вертикалей в нинішніх містах:
стіни вокзалів, метро, паркінгів, хмарочосів! »
Патрік Бланк
Техніка вертикального озеленення відома ще з часів неперевершених висячих садів стародавнього Вавилону. Сучасну інтерпретацію даній системі дав Патрік Бланк, вчений із Франції, автор безлічі книг, дизайнер. Патрік виявив в тропіках незліченну кількість рослин, які ростуть при будь-якому ухилі та фактично не вимагають сонячного світла і води.
Пізніше у вченого виникла ідея висадити рослини на вертикальну площину, де чіпляючись за поверхню, коріння матиме змогу забезпечувати себе поживними мінералами. Таким чином, інновація месьє Бланка дозволяє створювати різноманітні площини з квітучими композиціями та зеленими панно, які посезонно змінюють колір чи фактуру ансамблю.
Сьогодні це нововведення перетворилося на популярну тенденцію: такі «сади» можна зустріти по всьому світу на найрізноманітніших поверхнях як в інтер’єрі так і в екстер’єрі.
Догляд за подібною стіною може бути значною мірою автоматизований. У деяких аспектах вертикальні сади економічно вигідніші, від звичних всім нам, горизонтальних. Наприклад, залишки води після зрошення стіни можуть бути використані повторно.
Нині існує безліч технологій озеленення фасадів, але якщо говорити про технологію Патріка Бланка, то найчастіше він використовує систему трубок, за допомогою яких відбувається крапельний полив та удобрення поживними речовинами. Коріння рослин витягає необхідні мінеральні речовини, а надлишок рідини збирається біля основи стіни в ринву, перш ніж знову потрапити в мережу труб. Дана система працює по замкненому колу та не вимагає постійного догляду.
OneCentralPark, Сідней, Австралія
Проте, крім привабливості зелені фасади володіють і рядом інших переваг. Томас П’ю, біохімік Технологічного інституту Карлсруе (Німеччина), зробив розрахунки, що демонструють економічно вигідну складову даного винаходу.
У спекотну погоду зелена стіна забезпечує істотну економію в електроенергії. Поверхня, яка вкрита рослинами менше нагрівається влітку, що дозволяє значно зекономити на кондиціюванні приміщень.
У холодний період року система вертикальних садів діє в якості додаткового шару ізоляції. Повітряний проміжок між стіною та вертикальним садом знижує втрату тепла і запобігає потраплянню холодного повітря всередину будівлі. У приміщенні з вертикальним садом в процесі транспірації рослин температура підвищується на показник від 3 до 7 градусів. Такі стіни забезпечать добру шумоізоляцію будівлі, а також допоможуть очистити повітря від забруднення газовими вихлопами та наситять навколишній простір киснем.
Shop Ann Demelmeyster, Seoul, South Korea
На цьому переваги використання даної технології не закінчуються. Вчені довели, що застосування зелених стін підвищує продуктивність та задоволення від роботи серед службовців і навіть допомагає у післяопераційному відновленні хворих у медичних закладах.
Музей на набережній Бранлі, Париж, Франція
Вертикальні сади – це не просто плющ або виноград, який обвиває стіни, а безліч неймовірних рослин, що створюють приголомшливі композиції. Це справжнє мистецтво інтеграції природи в місто та спроба поєднати урбанізацію з природним середовищем в єдиний архітектурний організм.
А необхідність це чи естетична примха, думаю, кожен вирішить для себе сам!
Марія Возвишаєва
Керівник з розвитку бізнесу, архітектор