Ринок будівництва комерційної нерухомості в Україні завмер: докази та причини

Огляд ринку торгових центрів Києва за 2 квартал 2016 р.

   Задовольнити попит жителів на комерційні площі є важливим завданням для будь-якого міста. З кожним роком кількість торгових центрів мала б збільшуватися, пропонуючи покупцям більше можливостей для шопінгу, а орендарям більше вигідних пропозицій.  Насправді ж, комерційна нерухомість, зокрема торгові центри, практично не будується. Наприклад в Києві, починаючи з 2013 року, об’єми будівництва торгових площ падають, і з 110 000 кв. м ( 2013 р.) зменшились до 10 000 кв. м.

   В чому ж полягає суть проблеми? На думку багатьох девелоперів, основною причиною є падіння інвестиційної привабливості будівництва торгових центрів через істотне зниження орендних ставок. Інвестори почали втрачати інтерес до подібних проектів останні два роки, деякі заморозили їх, боячись низької прибутковості. В них немає впевненості в успішності проектів через війну та економічну кризу в країні.

   Крім того, загальне зниження соціального рівня та ріст цін змушує людей все менше здійснювати покупки в торгових центрах, хоча відвідуваність залишається незмінною. Відвідувачі ТРЦ плавно змістились в розважальні та фуд-зони. Як наслідок, вартість орендної плати за торгову площу часто не виправдовує себе в очах орендарів приміщень. А власникам ТЦ важко знайти постійних орендарів.

   Пропонуємо Вам ознайомитись з найновішим дослідженням ринку торгових центрів Києва, яке провела компанія JLL (NYSE: JLL).

Результати дослідження наступні:

1.За другий квартал 2016 року в столиці відбулося відкриття лише одного нового об’єкту – ТЦ New Wey ( 16 000 кв. м придатної до оренди площі). Він є єдиним новим торговим центром і по результатам півріччя.

3

ТЦ New Wey

2. З початку 2016 року роздрібний товарообіг у Києві продемонстрував ріст (вперше з квітня 2014 року). Українські торгові мережі збільшують свою присутність в якісних торгових об’єктах.

3. По результатам другого кварталу 2016 року, рівень вакантних площ в київських ТЦ  склав 5,6%, що лише на 0,6 % менше, ніж в кінці першого кварталу 2016 року, і на 2,8 % менше, ніж показник за аналогічний період у 2015 році.

4. В другому кварталі 2016 року максимальна орендна ставка залишилась стабільною і склала 720 дол. США/ кв. м в рік/ 60 дол. США / кв. м в місяць.

Загальний об’єм якісних торгових центрів

1

Фото JLL (NYSE: JLL)

Об’єм введення торгових центрів

2

Фото JLL (NYSE: JLL)

Частка вакантних площ по адміністративних районах Києва

3

Фото JLL (NYSE: JLL)

Максимальна орендна ставка / порівняння з Європою

4

Фото JLL (NYSE: JLL)

Динаміка роздрібної торгівлі і реальної заробітної платні населення:

5

Фото JLL (NYSE: JLL)

Частка вакантних площ:

6

Фото JLL (NYSE: JLL)

Забезпеченість торговими центрами на т. ч. по районам кв. м:

7

Фото JLL (NYSE: JLL)

Джерело дослідження

    Як бачимо з результатів дослідження, не дивлячись на те, що товарообіг в столиці збільшився, торгові центри тут будуються повільніше, ніж було прогнозовано.

    За словами аналітиків, чекати пожвавлення на цьому ринку не варто.  Хоча, якщо ситуація в країні стабілізується, це сприятиме збільшенню зацікавленості в великих торгових об’єктах, як іноземних, так і вітчизняних інвесторів.