Rabat Grand Theatre: перший і останній проект Захи Хідід у Африці
У кінці 2019 року відкриють перший проект Захи Хадід у Африці — Гранд театр на березі річки Буреґрег у м. Рабат, Марокко. Прогнозують, що цей театр стане еквівалентним до Сіднейського оперного театру.
Виразний та впізнаваний стиль Захи Хадід притаманний цьому проекту: хвилеподібні лінії, вигини, пластичність, ідеальна адаптація із навколишнім ландшафтом та знаковість для культури даної країни.
Розкажемо детальніше про цей проект.
Гранд театр — частина програми культурного розвитку долини Буреґрег, де знаходяться міста Рабат та Сале. Важливо, що електроенергію для театру забезпечуватиме річка Буреґрег. Програму розвитку започаткував король Мохаммед VI. Інтегрована модель розвитку міста поєднуватиме культурну спадщину та навколишню середовище, а також відтворюватиме природний ландшафт території.
Театральний комплекс стане центральним елементом даного району. До речі, загальна площа цього нового району — 6000 га. Конструкція театру займає 27000 кв.м. Проект включає великий театр на 1800 місць та відкритий амфітеатр на 7000 місць, один невеликий театр, майстерні, магазини, ресторани, культурні та рекреаційні пам’ятки, які є світовим надбанням. Вартість проекту становить понад $140 млн.
На створення особливості театру — головної зали, архітектора надихнули традиційні для марокканської монументальної архітектури мукарни. Це декоративні склепіння та стелі, карнизах, які нагадують бджолині стільники, і створюють гру світла та тіні.
М’які вигини хвилеподібно спадають до землі та зливаються із ландшафтом. Театр збудований як споруда в споруді. Її внутрішні простори структурно ізольовані від зовнішньої сторони. Бетонний фасад укріплений сіткою зі сталевих конструкцій та охоплює усю форму будівлі. Завдяки освітленню навколо фасаду, фасадним вікнам, великим входам зі скла створюється враження, наче будівля світиться зсередини. Всередині театру встановлені прожектора, світло з яких підкреслює різьблені золоті стіни будівлі та додає їй вишуканості. Натомість, амфітеатр має тонке безперервне освітлення тільки на сходах та бордюрах.
Кожен проект Хадід — приклад інновацій. Складна, велика будівля незвичайної форми потребувала 3D моделювання та інноваційного програмування. До того ж, навколишній ландшафт схильний до сейсмічності, тому перед архітекторами ще й стояло завдання створення безпечної будівлі. Коли ще у 2010 році почали працювати над проектом, то використовували 2D моделювання. Оскільки геометрія дизайну доволі складна, згодом обрали новіші технології — 3D моделювання та ВІМ.
Для будівельної документації команда використовувала Autodesk Revit і LOD 200, що майже еквівалентно ВІМ Level 1. Дані технології у будівельній галузі у той час ще були не надто розвинені, критично бракувало фахівців. Тому, як вирішення даної проблеми, у архітектурному бюро Захи Хадід було створено групу ВІМ, яка паралельно навчалася та працювала над геометрією даної будівлі. Був розроблений спеціальний плагін Revit, ZHA BIM. Він мав здатність вилучати оригінальну геометрію з інструментів 3Д моделювання та атрибувати всю необхідну інформацію 3Д компонентам. Цей плагін був інтегрований з Autodesk Maya, що забезпечило можливість якісного виконання такого складного проекту.
Саме завдяки використанню інноваційних технологій вдалося координувати роботу та змінювати конструкції, оптимально вибрати матеріали та отримати запланований результат.