Що таке краса та в чому вона полягає? Які її ідентифікатори в архітектурі? Чому виникають певні архітектурні напрямки саме з такими особливостями? Ці питання намагаються науково пояснити нові дисципліни — нейроестетика та нейроархітектура.

Дослідження філософського питання, що таке краса, як виникають стилі, тренди породило нові наукові дисципліни — нейроестетику, а згодом і нейроархітектуру. Виявляється, що нейрони людського мозку відповідають за те, чому людина відчуває красу, що для неї є показником краси. Нейроестетика виникла на пограниччі естетики та нейрофізіології. У 2016 році Джонс Гопкінс заснував перший медичний інститут з вивчення нейроестетики. Нейрофізіологи досліджують процеси, як мозок через органи чуття сприймає світ. Нейроестетика шукає відповіді на питання, як краса впливає на наше здоров’я, щастя, добробут.

Ще у першій половині ХХ століття вчені зробили відкриття: людський мозок позитивніше реагує на форму квадрата і прямокутника, а всі інші форми сприймає як неідеальний квадрат чи прямокутник. Це мало вплив на архітектурні стилі. Архітектура Відродження асоціюється зі спокоєм та гармонією. Такого ефекту було досягнуто через домінування квадратних і прямокутних форм та за допомогою прямих кутів, круглих арок, симетричних елементів. Архітектура Бароко — протилежна: бурхлива, хаотична, із нагнітанням неспокою і страху. Такі враження досягаються завдяки неправильним формам квадрата, еліптичних арок, гострих кутів, асиметрії. Нейроархітектура знаходить цьому пояснення: людина відчуває спокій від симетрії, рівних квадратних та прямокутних форм. І навпаки, «не ідеальність» викликає у неї тривогу.

Нейроестети та нейроархітектори висловили думку, що архітектура і дизайн навколишнього середовища відіграють ключову роль у добробуті людей. Архітектурне середовище, простір і антураж, елементи і матеріали впливають на наше фізичне та психічне здоров’я. Дослідження мозку показали, що архітектура першочергово впливає на наше самопочуття, а відтак, і на соціальний статус. Наприклад, одноманітні, однотонні прямокутні будинки викликають у людини дискомфорт, і, як стверджують нейрологи, провокують агресію і злочинність.

Сучасна архітектура — інтернаціональна, інтермедіальна та інтерстильова. Це поєднання  деконструктивізму та експресії, авангарду і експериментів. В залежності від того, якого ефекту хочуть досягнути архітектори. Закономірно використовується поєднання традиції певної культури, як її автентики, та інноваційних елементів. Культура кожного народу черпає своє уявлення про красиве від природи, з оточуючого середовища. Архітектори розуміють, що культурні цінності надають споруді сакрального змісту. Ось кілька прикладів поєднання традиції і сучасності у красивих архітектурних проектах:

TBC Forum (Грузія)

TBC Forum (Грузія)

У цьому офісному центрі архітектори поєднали культурні особливості Грузії та сучасні архітектурні елементи.

The Lotus Building (Китай)

The Lotus Building (Китай)

Культурний центр споруджений у формі трьох велетенських бутонів лотоса. Ця квітка віддавна є священною у китайській культурі.

Institut du monde arabe (Франція)

Institut du monde arabe (Франція)

Головна архітектурна ідея — поглибити розуміння арабської культури, оскільки у Франції багато представників цієї культури. У стилі будівлі поєднані традиційні мотиви арабського орнаменту та елементи Франції.

King Abdullah Financial District Metro Station (Саудівська Аравія)

King Abdullah Financial District Metro Station (Саудівська Аравія)

Як зізналася архітектор проекту, Заха Хадід, на створення золотої станції метро у Саудівській Аравії саме у такому вигляді її надихнула природа цієї країни. Плавні контури будівлі нагадують дюни, чим і асоціюються із цією країною.

Оточуйте себе красивою архітектурою та будьте здоровими!