Відродження архітектури на даху – примха чи пристосування?
Незважаючи на зовнішню протилежність, міста дуже схожі на тропічні ліси. На рівні землі світ є вологим, темним і повним хижаків. Мешканці, які прагнуть свіжого повітря, сонячного світла і усамітнення, мають лише один напрямок: вгору. Тому цілком природно, що в міських джунглях стає популярною архітектура на даху. Такі проекти можна побачити на житлових, комерційних, готельних і навіть медичних будівлях.
Прикладів цього явища більш ніж достатньо. Зокрема, відкритий у 2016 році, готель Hilton London House Chicago, розроблений Goettsch Partners, який дебютував на єдиному трирівневому даху міста. Він займає історичну лондонську будівлю і має в своєму розпорядженні критий бар, відкриту терасу і приватну їдальню на верхньому поверсі в оригінальному куполі Beaux-Arts.
Крім цього, у 2015 році Facebook переїхав у штаб-квартиру в Менло-Парку (штат Каліфорнія) з оазисом на даху, де розміщено кафе, безліч дерев, «робочі місця» і пішохідні зони.
А ще цього літа на Нью-Йоркському пірсі в морському порту Нижнього Манхеттена відкрився концертний зал на даху площею 1,5 гектари.
Також яскравим прикладом є парк Salesforce у Сан-Франциско (площею 5,4 гектари), він розташований над головним транзитним центром і має численні сади, амфітеатр на 800 місць і пішохідну доріжку на півмилі.
Відео парку salesforce зняте з дронів: https://youtu.be/iU-guyfl1-o
Перше покоління зелених дахів нагадувало гігантський газон і не було створене для використання людьми у сучасний спосіб. Тим не менше, таке нововведення привернуло увагу дизайнерів, які знайшли новий простір для творчості. Сьогодні, дахи уже не є радикальними – вони необхідні. Частково це пов’язано із зростанням цін на нерухомість, більшою ж мірою так розробники, які вичерпали горизонтальний простір, намагаються оптимізувати вертикальний, при цьому, максимізуючи дохід, адже споруди на даху дуже приваблюють гостей і місцевих жителів.
Клієнти люблять дахи через конкурентну перевагу. Мешканців же приваблює вид. Зокрема, автор багатоцільової вежі Wilshire у Лос-Анджелесі зазначає: «З нашої будівлі чудово видно весь шлях до океану, знак Голлівуду, гори Санта-Моніка і навіть центр міста. Але ви не зможете цього побачити, якщо не підніметесь на дах».
Кевін Вальк, партнер і дизайн-директор архітектурної фірми Holst, що базується в Портленді, говорить: «Архітектори повинні використовувати дахи, а не приховувати їх». Коли він проектує споруди на даху, то використовує drone-фотографію, щоб охопити загальний вигляд, а потім створює свій дизайн навколо нього.
Новий парк Salesforce у Сан-Франциско (площею понад 5 гектарів) втілює кращі ідеї дизайну на даху. Відкритий у серпні, і розташований на вершині нового Транзитного центру, він має 13 садів, центральний газон з деревами та зону для пікніків, рухомі стільці та столи, амфітеатр на 800 місць, пішохідну доріжку на півмилі і ресторан. «Те, що насправді подобається людям у парку, – це можливість поглянути на місто по-новому. Тут ви відчуваєте себе окремо від вулиць, руху і шуму. Це наче міський оазис», – говорить Ешлі Лангворт, директор офісу компанії Biederman Redevelopment Ventures у Сан-Франциско, яка керує парком Salesforce.
Однак, створити оазис насправді не так просто. Щоб втілити задум у життя, архітектори повинні боротися з проблемами, які властиві середовищам на даху. Насамперед це сонячний вплив, адже висота і експозиція дахів робить їх магнітами для нагрівання. Мінімізувати тепловий вплив можна завдяки стратегічному розміщенню бруківки світлого кольору, навісу і тінистих дерев. Крім цього, слід звернути увагу на накопичення води під час дощу та сильний вітер. Також архітектори повинні враховувати додаткову вагу споруд на будівлю і творчо приховувати механічне обладнання, яке зазвичай знаходиться на дахах. І, нарешті, будівельні норми на даху диктують такі функції безпеки, як огорожі, безліч виходів та межі заповнення простору, всі з яких обмежують дизайн.
Кожна будівля потребує дах, але чи усюди потрібно його заповнювати? Мабуть, ні, але це не зупинить створення архітектури на даху. З часом нам доведеться продовжувати максимізувати всю площу поверхонь. Крім того, існує вау-фактор, завдяки якому простори на даху виглядають неймовірно!