На шляху до нового вигляду України: реновація багатоповерхового житла

   Сьогодні ми багато говоримо про розвиток і вигляд сучасної архітектури і зовсім забуваємо про те, як бути з вже існуючими будівлями радянських часів. В цьому матеріалі ми пропонуємо відступити від пишномовних промов і обговорити нагальну тему, яка хвилює кожного мешканця – проблему «різноманіття» фасадів житла і познайомитися із іноземним досвідом.

 111

Типова багатоповерхівка, Київ, Україна

      Кожен з Вас, проходячи вулицею, міг помітити довільне засклення фасадів, встановлення кондиціонерів або різнобарвне утеплення зовнішніх стін.

Що ж думають з цього приводу жителі міста? Ми запитали у наших друзів з різних сфер діяльності:

«Цікаво, про що думають господарі престижних квартир в старому фонді, коли беруться міняти віконні рами? Чому мало хто з них звертає увагу на початкову конфігурацію і засклення вікна, на всі ці горизонтальні і вертикальні засклені площини, які були навмисне придумані архітектором і є, по суті, рівноправною деталлю декору, яку теж потрібно охороняти? Піднімається ж рука, замість старої рами з особливим заскленням, вставити вульгарний стандартний склопакет! Так і з’являються будівлі-інваліди з фасадами знівеченими різноманітними вікнами з білими рамами. Можливо, це і не велике зло, але дрібні капості – вже точно. Думаю змінити це можливо тільки на законодавчому рівні, передбачивши систему жорстких штрафів. Вулиці, фасади, дерева, бульвари, сквери і парки – це власність міста. Це його обличчя».  – Ольга Романенко, Генеральний директор компанії “ЕКОПАН” 

«Все зводиться до одного, до перегляду будівельного законодавства, норм проектування, будівельних норм (ДБН) і дотриманню цього законодавства та підзаконних актів. Відповідь дуже проста, дотримуйтесь закону». – Григорій Плачков, Заступник Директора з інвестицій та перспективного розвитку ДП НАЕК «Енергоатом»

«Безсистемні та неорганізовані процеси вносять безлад в простір міста і, як наслідок, у свідомість городян, що негативно позначається на житті всіх – “Буття визначає свідомість”. Рішення повинно бути розроблене на державному рівні з урахуванням усіх зацікавлених у даних процесах. З високим рівнем відповідальності усіх боків». – Олег Мігда, Головний архітектор проекту “Інститут проектування” Комфортбуд “

«У всій історичній частині міста повинні бути чіткі правила – можна/не можна. І найголовніше, щоб це не могло змінюватися в залежності від суми запропонованої архітекторові. Є прекрасна світова практика – якщо будівля є історичною цінністю ви не можете її знищувати, змінювати, “прикрашати” і т.п. Тільки реставрувати. Якщо порушив правила –  плати штраф. Наприклад, завдяки збереженню культури, архітектури, було збережене прекрасне місто Маямі і сьогодні цей стиль є візитною карткою і приваблює мільйони туристів. У Києві ж все навпаки. Люди з низькою культурою, поганим смаком та незнанням історії ні міста, ні країни все “покращують і покращують” його. Пора вже зупинитися та зберегти хоча б те, що залишилося». – Марина Голуб, Керуючий партнер “Голуб & Шинкаренко”

«На мою думку хаотичне розташування блоків кондиціонерів, не допустиме для архітектурного вигляду європейської столиці, оскільки у різних виробників ці блоки мають різні габарити. Якщо б на етапі проектування всі забудовники передбачали канали для повітроводів зовнішніх блоків кліматичних систем, декоративні силові кронштейни зовнішніх блоків кліматичних систем, спеціальні ніші передбачені конструкцією».Віктор Васильченко, Заступник директора Будівельної компанія “Укрмонтаж”

Експерти Інституту газу Національної академії наук України підрахували, що санація житлових багатоповерхівок дозволить скоротити теплові втрати на 41%. Таким чином вдасться заощадити від 150 до 600 млрд., грн., бюджетних коштів.

Як діють в Європі?

   Після 1991 р., в Німеччині було піднято питання про модернізацію панельних будинків. Наприклад, тільки в Східній Німеччині близько 2,1 млн., квартир панельної забудови, з яких 60% були сановані повністю, а 25% – частково. Результат сьогодні очевидний.

2

Реновація корпусів гуртожитку, Дрезден, Німеччина

«Енергоефективність житла останнім часом набула особливого значення для жителів нашої країни, особливо після підвищення тарифів. На сьогоднішній день 80% житлових будинків в Україні потребують утеплення, при тому, утеплення комплексному, а не точкового. Думаю, що це може послужити прекрасним поштовхом для початку програми реновації житлової забудови радянського часу. Гідним прикладом є проект – BEEN (Baltic Energy Efficiency Network for the Building Stock), який об’єднує країни Балтійського регіону. Мета BEEN – підлаштування морально застарілих будівель до сучасних умов проживання, а саме: підвищення енергоефективності, зменшення викидів вуглекислого газу, поліпшення зовнішнього вигляду будівлі, зниження витрат на передчасні ремонтні роботи, збільшення собівартості житла». – Возвишаева Марія, Керівник з розвитку бізнесу, Інститут Проектування «Комфортбуд»

   За даними державного комітету з енергозбереження, щорічно Україна споживає 210 млн., тонн паливно-енергетичних ресурсів. Україна належить до енергодефіцитних країн – свої потреби в енергії вона покриває лише на 53%, імпортуючи 75% необхідного обсягу природного газу та 85% нафтопродуктів.

222

Реновація житлового комплексу, Берлін, Німеччина

23

24

Реновація п’ятиповерхового житлового будинку у Вільнюсі, Литва

    Незадовільний стан фасадів старовинних будинків українських міст – явище пригнічуюче. Адже саме вони передають особливу атмосферу міста, улюблену мільйонами туристів та їх жителями. Сподіваємося,  що б в найближчому майбутньому наші прагнення втіляться в життя і наші міста здобудуть той вигляд, якого вони заслуговують!