«Основа архітектури – не бетон і метал,

не елементи, з яких складається споруда.

Її основа – чудо».

(Даніель Лібескинд)

   Проектування та будівництво – одне з найпрекрасніших мистецтв всіх часів. Завдяки амбітним архітекторам, ми маємо можливість спостерігати щось значно більше, ніж просто красиві будівлі. Їх вміння виходити за рамки дозволяють побачити всю велич людської фантазії, творіння якої, вражають до глибини душі.

Історія архітектури така ж величезна, як історія самого людства. Все ж, науковці, що звикли структурувати інформацію, поділили її на стилі, течії та напрямки. Минуле – це початок сьогодення. Але ми не розповідатимемо вам про найдавніші пам’ятки архітектури, які, безперечно, також заслуговують на увагу.

З нагоди Дня архітектора, ми підготували огляд найвідоміших стилів та течій, починаючи з модерну. Чому з нього? Бо саме модерн є символом та початком чогось нового, вражаючого, що розвивається досі. Отож, давайте подивимось, чим може вразити новітня архітектура, та чим різниться одна течія від іншої.

МОДЕРН

    Стиль модерн зародився у світовій архітектурі в кінці ХІХ на початку ХХ століття. Архітектори, що його дотримувались, відмовились від класичних традицій і прямих кутів, на користь криволінійних поверхонь і неочікуваних архітектурних рішень. Вони зацікавились новими технологіями, дуже любили великі вікна з вітражами, активно працювали з металом, надаючи йому чудернацьких рослинних форм. Крім того, вони вважали, що екстер’єр будинку має повністю відповідати інтер’єру та знаходитись з ним у повній гармонії.

Будинок Таселя

  Цей проект в Брюсселі вважається найпершим будинком, побудованим в стилі модерн. Спроектував його основоположник модерну, бельгійський архітектор Віктор Орта в 1893-1894 роках для вченого і професора  Еміля Таселя.

hotel_tassel

МОДЕРНІЗМ

    Архітектурний модернізм прийшов на зміну модерну та був переломним за своєю суттю – принципова відмова від декорування та історичних ремінісценцій, перевага змісту і функції над естетичним вираженням. Основоположниками були такі відомі архітектори як: Вальтер Гропіус, Ле Корбюзьє, Міс Ван де Роє, Оскар Німеєр та Алваар Аалто.

Архітектурний модернізм включає такі напрямки: структуралізм, функціоналізм,  бруталізм, стиль Арт-деко, органічна архітектура, експресіоналізм, футуризм, Чиказька школа.

Стиль Арт-деко

   Цей стиль увібрав в себе форми і прийоми сецесіону, примітивізму стародавніх культур, футуризму та кубізму, суворість неокласики, рослинні мотиви і технологічність.

Готель Еден. Лісабон, Португалія

112790

Функціоналізм

    Напрямок в архітектурі, який декларував, що зовнішній вигляд будівлі має відповідати процесам, які в ньому відбуваються. Йому характерні прямокутні форми та лаконічність в деталях.

Будівля ЮНЕСКО в Парижі

4228658447_aec3ef9342_z

Конструктивізм

   Архітектура того часу (1920-1930 роки ) мала служити виробництву.  Саме тому, основне завдання будівель течії конструктивізм – зробити їх якомога зручнішими для громадських та виробничих потреб. Проектанти , відкидаючи непотрібну декоративність, прагнули до економності та раціональної доцільності.

Будівля Держпрому у Харкові

91

Структуралізм

   Відрізнити структуралізм від інших течій можна за допомогою характерних повторюваних блоків чи інших елементів, з яких складається будівля. Цьому стилю також притаманна геометричність композиції.

Будинки куби. Роттердам. Данія

67c8325eb3b85f412759cdb7b7f25362

Бруталізм

   Стиль бруталізм вирізняється масивними, важкими формами та великомасштабними рішеннями. Йому притаманні жорсткі фактури і моно кольорова гама.

 Бібліотека Робарта. Торонто, Канада

20150415-Robarts-Side

Органічна архітектура

  Органічна архітектура, на противагу функціоналізму, використовує натуральні матеріали, які мають ідеально вписуватись в ландшафт.

Резиденція Кауфмана. Пітсбург, США

1457033230156021874

Експресіоналізм

    Архітектурі цього стилю властиве викривлення традиційних форм, з метою якнайбільшого емоційного впливу на глядача. Своєю формою пам’ятки експресіоналізму часто  подібні до скель, печер.

«Вежа Ейнштейна» в Потсдамі, Німеччина

це

Футуризм

    Архітектура футуризму базується на антиісторизмі та характеризується динамічними лініями.

Собор Діви Марії. Бразилія

nimeir-flickr.com-_Paulo_Bulbol

Чиказька школа

   Цей напрямок, що належить до американського функціоналізму, знайшов своє відображення в архітектурі хмарочосів. Йому притаманні вертикальні лінії та раціональна естетика.

Башта Вілліс. Чикаго, США

samij_visokij_neboskreb_v_mire_samie_visokie_stroeniya_3

Постмодернізм

    Постмодернізм сформувався близько 1975 року. Він продовжує наслідувати прийоми і засоби модернізму, але, на відміну від нього, вкладає в форми та елементи певного символізму, позбавляється від загальноприйнятого формотворення.

Аудиторіо-де-Тенеріфе. Санта-Крус, Іспанія

Auditorio_de_Tenerife_Seitlich

Деконструктивізм

     Бере за основу конструктивізм, але відрізняється від нього ускладненими формами, раптовими зламами поверхонь, агресивністю.

Музей IWM North. Манчестер, Великобританія

40034_603x354

Хай – тек

  Хай-тек представляє архітектуру, що активно використовує найпрогресивніші технології.

Hearst Tower, Нью-Йорк

1850579408_0f35c6f084_b

Біо-тек

   Напрям в архітектурі, який, на противагу хай-теку, звертається не до елементів конструктивізму і кубізму, а до природніх форм. Це  – нео-органічна архітектура.

«Місто мистецтв і науки», Валенсія

1-0

Мінімалізм

   Мінімалізм в архітектурі, на відміну від експресіоналізму, має на меті зменшити до мінімуму емоційний вплив на глядача.

Резиденція Hurtado в Лас-Вегасі (Невада)

hr_200411_01-940x626

Блобітектура

   Це «інша» архітектура. Споглядаючи її дивні форми, складається враження присутності інопланетян.  Її ознаки – амебоподібні форми та… високі технології.

Проект Selfridges,Future systems

1045612

   Знаменитий архітектор Ренцо Піано сказав: «Архітектура – дуже небезпечне заняття. Якщо письменник напише погану книгу, люди її просто не читають. Якщо архітектор погано зробить свою роботу,  він прирікає якесь місце на потворність на сотню літ».

Ми переконалися, що архітектура багатогранна та вражаюча. Її розвиток – справа рук кожного з нас, архітекторів, а результати зможуть оцінити нащадки.