Архітектура, як і мода, має свої тенденції, які змінюються, хоч і не так часто, але домінують в той чи інший період, вирізняючи його серед інших. Правила, за якими живуть і будують сучасні архітектори, складаються з 5 тенденцій, наведених нижче.
1. Суть в простоті.
Головне завдання будинку ─ відповідати потребам мешканців, а головна задача архітектора ─ зосереджуватись на завданні будинку, усе інше ─ другорядні речі.
За допомогою простих форм і матеріалів можна сказати значно більше, ніж з використанням ліпнини і фронтонів. Доказом цього можуть слугувати роботи іспанської студії Fran Silvestre Arquitectos, зокрема будинок на скелі в околицях Валенсії. Використовуючи чисту геометрію, монолітні конструкції і технологічні рішення архітекторам вдалося «вписати» будинок у дику гірську місцевість. Він не порушує природніх умов, а навпаки – приймає їхню форму. Конструктивний мінімалізм будівлі проявляється у стриманості, відсутності зайвих деталей. Загальну асиметрію створюють три блоки, зміщені по вертикальній осі. Інтер’єр і екстер’єр виконані у білому кольорі, що підкреслює аскетичність будівлі і робить її цілісною.
Fran Silvestre Arquitectos
2. Автентичність.
Час – найкращий архітектор. Він дає матеріалам «друге дихання», наділяє будівлю справжністю, яку не можна купити чи підробити. Тенденція до перевтілення архітектурних об’єктів існує на ринку давно.
Чудовим прикладом може слугувати проект Kanaal бельгійського архітектора Акселя Вервордта. Він зумів перетворити стару фабрику на «живе місто»: зернові елеватори поступилися місцем квартирам, просторі цехи ─ офісам і галереям. Якщо описати проект у двох словах ─ це автентичність і масштабність. Нові технології і матеріали підкреслили історичну спадщину і розкрили характер приміщень, зберігши при цьому цінні ознаки часу. Незважаючи на масивність, настрій архітектури спокійний. У той же час, щоб втілити задум у життя, потрібно було докласти неабияких зусиль.
Jan Ligeois, courtesy of Axel Vervoordt Company
3. Природність.
У сучасному світі, природа – це чи не єдине місце, де людина може відвернутися від зовнішніх обставин і знайти емоційну стабільність. Тому архітектори намагаються зробити її якомога ближчою. Ми бачимо, як дахи зеленіють, а всередині будинків ростуть дерева. Все частіше у сучасних технологічних будівлях приживаються дзен-буддистські сади ─ зелені оази з деревами і камінням.
Це незвичне явище пов’язують з ім’ям японського ландшафтного дизайнера Шунміо Масуно. Ця людина зуміла перетворити сад на філософію ─ місце для самоусвідомлення і внутрішнього діалогу, тому він розглядається не як додаток до архітектури, а як її невід’ємний компонент. Важлива риса дзен-садів ─ впорядкованість, яка дозволяє досягти атмосфери відчуженості й медитативності, тут кожна річ має своє призначення і місце. Вхід у сад часто відсутній, однак його можна споглядати ззовні, наприклад, через скляні стіни кімнати.
Дзен-сад Тофукудзі, Японія
4. Повітря і світло.
До трендів, які ніколи себе не вичерпають в архітектурному світі належать відкриті простори, природне світло, легкість скляних форм. Поєднавши все це з концептуальним підходом, можна отримати чудовий результат. Саме це уже не перший рік доводить SANAA. У своїх об’єктах японська студія насамперед зосереджується на формі. Тут можна побачити і вигнуті скляні пластини від підлоги до стелі, і «серпантиновий» дах на тонких опорах. В екстер’єрі складної структури, як правило, мінімум образотворчих засобів, адже зовнішня оболонка не повинна відволікати від змісту. Саме тому будинки не протиставляються ландшафту, а навпаки ─ зливаються з ним.
MoMA
5. Нові-старі матеріали.
Сьогодні у сфері будівельних матеріалів архітектурний світ швидко розвивається. З’являються інноваційні варіанти, орієнтовані на екологічність і скорочення витрат. Також відкриваються нові можливості та конфігурації для старожилів ринку.
Вибір матеріалу є результатом взаємодії різних факторів: вподобань замовника, кліматичних особливостей, міського планування і т.д. Однак зараз фаворитами залишаються бетон, сталь, скло і дерево. Ця четвірка подібна до універсального коду, який використовують архітектори всього світу.
Бетон є одним із найпопулярніших матеріалів на сьогодні. З ним складно конкурувати в міцності й довговічності. Багатьох лякає простота матеріалу, однак, правильно розставивши акценти, звичайні бетонні бокси можна перетворити на справжній шедевр. Монотонність матеріалу робить його універсальним у плані поєднань, тут будуть доречними найсміливіші варіанти. Також можна обрати класику, наприклад, бетон і сталь ─ це завжди безпрограшний варіант.
Скло ─ інструмент, за допомогою якого архітектор керує світлом і нейтралізує масивність конструкції. Скляні двері, перегородки, великі вікна до підлоги стирають кордони будівлі, розширюючи простір.
Дерев’яні структури зближують архітектуру і природу. Дерево особливо личить заміським будинкам, де на вихідних збираються усією сім’єю. Це дуже теплий матеріал, що викликає приємні тактильні й візуальні відчуття.
Стаття написана за за матеріалами Forbes Україна.